The Ultimate Book Tag

12. února 2015 v 22:09 | Iris |  Šuple
Knižní blogerka Marky z blogu Books are my life... nedávno zveřejnila své odpovědi všemožně kolujícího dotazníku jménem The Ultimate Book Tag. Jelikož nechala své nominace částečně volné a jelikož já, jak je známo, mám pro tagy tak trochu slabost (vyvolávají ve mně pocit, že někoho zajímám!), rozhodla jsem se také přispět svou kapkou do mlýna a poslat tento knižní tag dále. Mé nominace se dozvíte až na konci článku, abyste měli alespoň malinkou motivaci rozkliknout ho.
A předem varuji; ač mám knihy ráda, nestíhám hltat aktuální bestsellery a nikdy tomu tak nebylo. Takže si o mně možná pomyslíte, že jsem absolutní knižní imbecil. (Jednoho dne vás vyvedu z omylu, ha...)

1. Bývá ti špatně při čtení v autě?
Ano, hodně. Dokonce mi v autě bývá špatně i když si nečtu; před každou jízdou si musím brát Kinedril, po němž vždycky usnu a den je ztracený. Hodněkrát jsem to zkoušela, číst si v autě, a jednou jsem se u toho dokonce nepozvracela (to jsem četla Orwellův román 1984 a asi jsem byla příliš zaujatá studií o společenských vrstvách). No jo, to je úděl silného kinetika. Škoda, ráda bych si četla v autě.

2. Který autor má podle tebe jedinečný styl psaní a proč?
(Po dlouhém přemýšlení, neměla-li bych vyzdvihnout nějakou mladou vycházející literární hvězdu... jsem došla k tomu, že nikoliv.)
Karel Čapek. A proč? Tak například, když jsem četla Krakatit, vůbec jsem neměla pocit, že to nechápu, že mě to nebaví nebo že v té knize něco 'nehraje' nebo tak. Nebo Trapné povídky. Nepletu-li se, většina z nich má takový podivně otevřený konec, což dovede zklamat a nadchnout zároveň. Jednou bych chtěla přečíst všechno, co pan Čapek napsal.


3. Harry Potter nebo Stmívání? Třemi body obhaj svůj výběr...
Toto je jedna z otázek, kde se prokáže má nevzdělanost, co se týče aktuálních bestsellerů. Zatímco Harryho Pottera jsem viděla alespoň ve filmu, se Stmíváním jsem se setkala pouze na pultech knihkupectví a v televizním programu (bez odvahy zapnout televizi). Nemohu tudíž odpovědět... a ano, vím, že to je ostuda. S tím Potterem hlavně. Už mi to bylo řečeno.

4. Nosíš s sebou nějakou tašku nebo kabelku na knihy? Jestli ano, co v ní je (kromě knih)?
No... obvykle s sebou knihy nosím, když to vlastně vůbec není potřeba. A naopak, když mi někde omylem vznikne časová mezera na čtení, mám s sebou akorát tak pár účtenek a letáček z biolékárny. Ale hlavně v létě, když mnohdy nevím, kde skončím, s sebou tahám svou elektronickou čtečku.

5. Čicháš ke knihám?
No jasně! Bude to znít úchylně, ale já očuchávám plno věcí, k nimž ostatní nečichají. Třeba skleničky, ručníky a tak. Ale knihy voní nejlépe. Poslední dobou se mi zdá, že tak nějak autenticky. Mamka například nedávno přinesla domů knihu Paměti pařížských katů (nebo tak nějak) a ta voní bezpochyby jako pařížská popraviště. Určitě. A vůbec, mám pocit, že hlavně historické romány voní po své době.

6. Preferuješ knížky s ilustracemi nebo bez nich?
Přiznám se... miluji ilustrace. Nedávno jsem četla Malostranské povídky, máme doma takové staré vydání s krásnými obrázky, a byla jsem z toho úplně nadšená. Pořád jsem chodila po bytě a "mami, koukej na ten krásnej obrázek! To má takovou atmosféru! To je úplně skvělý!" a tak. Jsem možná trochu divná. Ale ilustrace u mně vítězí. Většinou mi ani neruší fantasii nebo obrazotvornost. Spíše podporují.

7. Která knížka se ti líbila, když jsi ji četla, ale později jsi zjistila, že to není zrovna "kvalitní psaní"?
Možná dívčí romány o koních, když mi bylo devět?
No, když jsem dočetla trilogii Hetty Feather od Jacqueline Wilsonové (bylo mi třináct, čtrnáct let) a dala jsem tyto tři srdceryvné knihy o viktoriánském sirotku přečíst mamce a babičce, bylo mi řečeno, že je to taková dětská červená knihovna. Což mne tenkrát urazilo, protože jsem už už těm knihám přisuzovala Nobelovku (nebo minimálně zápis do školních osnov a čítanek).

8. Píšeš? Vidíš sebe samu v budoucnu jako spisovatelku?
No, nejspíše je z mého blogu zřejmé, že píšu. Ale vidím-li se jako spisovatelka...? Nevím, spíše ne. Myslím, že aby se dnes člověk v tomto byznysu uchytil, musí být mainstreamový. Moje povídky, řekla bych, moc široký okruh nezasáhnou.
Ale o Vánocích jsem si vytiskla vlastní sbírku básní a povídek. Vypadalo to jako "Tereza sedí u tiskárny a zlověstně vrčí, protože ji nechce rozbít, ale má sto chutí to udělat", jelikož jsem si usmyslila vytisknout to na formát A5, co nejsložitěji.

9. Kdy jsi začala číst?
Nevím, ale v první třídě jsem už plynule četla a abych se přizpůsobila svým spolužákům, snažila jsem se slabikovat. A četla jsem mnohem dříve, než jsem se naučila psát, to rozhodně.
Matně si vybavuji moment, jak jsem seděla na malé plastové stoličce (ještě v Harrachově) a četla starý červený slabikář. Pravděpodobně tam bylo napsáno něco o Vítězném únoru, pětiletkách a prvomájových průvodech, ale to mi nevadilo. Mělo to pěkné ilustrace.

10. Byl tvůj oblíbený předmět ve škole český jazyk a literatura?
Myslím, že jsem tento předmět nikdy neměla v žádné extrovní oblibě. Když jsem byla malá, nikdy jsem si nemyslela, že se jednou budu věnovat psaní a ve volném čase číst Mluvnici spisovné češtiny. Ani teď není čeština to, na co se ve škole těším, navíc ji máme jen jednou týdně, což se mi zdá naprosto nesmyslné.
Co se týče literatury, začala mne bavit až nedávno a letos zase přestala. Živě si pamatuji, jak jsme ve třetí třídě četli knihu Lovci mamutů a já to vážně nesnášela. Nuda. V sekundě, tercii a kvartě jsme měli takovou pohodovou profesorku, co to všechno brala s humorem a na všem dokázala najít něco vtipného, i na středověké literatuře, které moc nerozumím. Ale letos nám vyučující změnili a projevilo se to na známkách celé třídy. Hned na začátku roku, když jsme psali test o Bibli (ona je dost nábožensky založená). Všichni jsme to projeli.

11. Kdybys dostala knihu, kterou jsi četla a nelíbila se ti, co bys dělala?
Nevím, jak mám této otázce rozumět. Dostala bych knihu, kterou jsem už někdy předtím četla a nelíbila by se mi? Nebo bych ji četla až poté, co bych ji dostala, a pak by se mi nelíbila?
No, každopádně, když už dostanu nějakou knihu, založím ji do své přetékající knihovničky a zapíšu na "tohle-chci-přečíst" seznam. Ať je to co je to.
To mi připomíná - na konci páté třídy mi má hrozná učitelka darovala dětskou fantasy knihu, něco jako Terezka a magické kočky nebo tak (jsem líná jít se do té knihovničky podívat) a po chvilce snahy jsem to vzdala s přesvědčením, že se to prostě nedá číst. Ani bych to nikomu nevěnovala... možná nějakému nepříteli, třeba.

12. Která méně známá série se podobá Harrymu Potterovi nebo Hunger Games?
Ehm, i když knihy občas přirovnávám, tak na tohle nemám odpověď, jelikož Hunger Games neznám vůbec a Harryho Pottera jen tak matně. A z toho mála méně známých sérií, které jsem přečetla, si o žádné netroufnu tvrdit, že se něčemu podobá (vlastně se spíš podobají navzájem).

13. Upíři nebo víly?
Ha, ha. První, co mě u této otázky napadlo, byl onen vtipný moment známý snad každé osobě s hodně světlou pletí; občas jsem přirovnávána k upírovi (zvláště když protestuji proti rozsvícení světel ve třídě) a občas dokonce k víle (když říkám něco, co víle nepřísluší, jako třeba vtipy o mrtvolách a slova začínající na nekro-). Těžko říct, k čemu mám blíže.
Jakožto literární postavy mám určitě raději víly - nebo, jelikož ve světě fantasy se pohybuji dost zřídka, hrdiny, co se vílám podobají. Vzpomínám třeba na časopis Víly, co jednu dobu vycházel. Ten jsem fakt milovala.

14. Vlkodlaci nebo duchové?
Tak tohle je opravdu složitá otázka.
Asi jsou mi sympatičtější duchové, protože je pravděpodobnější, že jsou hodní. Dají se vyvolávat a tak. Vlkodlaky můžeme určitě vyvolávat také, ale je to trochu sebevražedný kousek... ne?

15. Milostný trojúhelník nebo zakázaná láska?
Jak v tom, co čtu, tak ve svých psacích pokusech mám raději zakázanou lásku. Působí poetičtěji, většinou, když se šikovně napíše... ale to ten trojúhlelník také, ano. Asi to bude mým věkem a celkovým rozpoložením, že je mi milejší ta první možnost.
Bylo by velice zajímavé vytvořit milostný trojúhelník zakázaných lásek. Tak mne napadá - nejsou náhodou trojúhelníky vlastně z části zakázané vztahy?

16. Romantická kniha nebo akční kniha s několika romantickými scénami?
Romantiku moc nemusím. Nedávno jsem se procházela po jednom velkém knihkupectví (které by bylo krásné, kdyby tam na mne stále nevyskakovala ta paní lapající duše do Knižního klubu), že si jako vyberu nějaký bestcelér, abych byla v obraze, a většina romantických knih mne odradila už svou anotací. Takže hlasuji pro akci, protože akce musí být. A romantické scény to tak pěkně okoření, když nejsou hlavním tématem příběhu. (Pak tu je také zamilovaná lyrika, ale vytřískat z ní celou knihu, to chce hodně sluníčka v duši.)

A teď něco málo z nominací.
Vůbec nevím, jestli se mi už někdy povedlo poslat jakýkoliv tag dále; každopádně se o to dnes pokusím. Pokud se ovšem nominovaným do tagu nebude chtít, nic se neděje. Je to jen taková nabídka, tip na článek, kdyby vás postihla takzvaná krize okurkové sezony.
Vlasta, (snad) spřízněná osoba ve světě všech možných lyrickoepických literárních pokusech.
Teri z Knižního ráje, sympatická knižní blogerka, která by si zasloužila více čtenářů.
Brepta, blogerka, jež je mi velice sympatická svým stylem psaní, zájmy a tak. A taky má skvělý design.
A nesmím zapomenout na Artie, i když, pokud vím, toto není její styl článku. Artie Loony von Venus.

Tak doufám, že můj "tak-trochu-odvěci" článek příjemně narušil všudypřítomné povídky do Hřejivé výzvy. Už mi chybí jen poslední článek a shrnutí; rozhodla jsem se, že bonusy odsunu na dobu neurčitou, jelikož některé z mých povídek, líčení, básniček a tak už dané motivy obsahují. Ale to jen tak na okraj. Motivy jsou nevyčerpatelné, to je jasné.
Iris :V
PS. Článek neprošel Wordem. Snad jste se nedočetli nic hloupě překlepnutého. 


Komentáře

1 Marky Marky | E-mail | Web | 13. února 2015 v 7:49

Díky za vyplnění odpovědí. Toho Haryho Pottera bys vážně měla napravit! :D Ale já jsem zase nečetla Krakatit...

2 Casion Casion | Web | 13. února 2015 v 16:04

Výborný tag :D Tiež mi býva v aute zle, čo  je škoda, lebo keď cestujem nemôžem veľmi čítať a to je škoda. U mňa rozhodne vedie HP, ale vlkolaci vs duchovia u mňa vyhrali vlkolaci :D

3 Vlasta Vlasta | E-mail | Web | 14. února 2015 v 13:04

Moc děkuji za nominaci, taky mám tyhle tagy ráda, i když, když si je později pročítám, štve mě, že je to takové řetězové, že to není můj vlastní nápad a tak. :)
Karla Čapka bych taky chtěla přečíst celého - zatím znám jen některé z Povídek z kapes a Válku s mloky. Dokonce jsem nečetla ani Dášenku, ale zato jsem četla třeba Pudlenku, to bylo taky fajn. :) V knihovničce mám díky Filmové řadě od Academie několik Čapkových děl, tak se k nim snad dostanu během tohoto roku. :)
Nechci se moc rozepisovat, všechno to napíšu do tagu. Díky za nominaci. :) Není to nějak časově omezené? :)
Páni, jsi dobrá, já mám ještě před sebou 9 příspěvků a závěrečný. Zasekla jsem se u Interview... přemýšlela jsem, že bych založila rozhovorovou rubriku a zpovídala zajímavé lidi. :)

4 i r i s i r i s | Web | 14. února 2015 v 20:05

[3]: Pudlenka? To neznám, ani nevím, že to existuje! Ale zní to skvěle, musím si to sehnat :-)
Nemáš zač, a není to vůbec časově omezené - napiš si to kdykoliv. :-) Já to beru spíše jako takový "výplňový článek", když chci psát něco, co není povídka. :-)
Na výzvu je času dost, já jsem to trochu uspěchala... a jak víš, s Interview jsem také měla problém. S rozhovorovou rubrikou je to skvělý nápad, určitě bych si ji četla, kdybys to zrealizovala. (Já do opravdového rozhovoru nešla, protože jsem nevěděla, s kým a jaké otázky a na splnění úkolu jsem dost spěchala :-D)

5 Brepta Brepta | E-mail | Web | 15. února 2015 v 18:37

Díky za nominaci, vždycky mě potěší, když si na mě někdo vzpomene. :)

6 teri z knižního ráje teri z knižního ráje | Web | 15. února 2015 v 19:13

Děkuji za nominaci a tag se ti povedl. :-)

7 Nami Nami | Web | 20. února 2015 v 11:48

Občas jsem si ymslela, že jsem odpovědi psala já, sem tam jsem kroutila hlavou (hlavně u Potteráka :D), ale celkově se mi to moc líbí :) Možná si ten tag časem taky půjčím.

8 Magdaléna Magdaléna | Web | 26. března 2015 v 21:15

Zavítala jsem k tobě z Vlastina blogu a upřímně nechápu, proč mě to napadlo až dnes! Proč není tvým jazykem napsáno všechno to, co musím číst? Život by byl o tolik jednodušší a příjemnější :)
.
Cítím obrovské zadostiučinění, když čtu, že taky někdo jiný tahá knížky, když mu k ničemu nejsou a když má čas, samozřejmě žádnou nemá. Posledních 14 dní se mi to stává skoro pořád :)
.
A Stmívání alespoň zkus. Mně se to líbilo a myslím, že by se mi to líbilo stále... a až nebudeš mít do čeho oči vrazit, zkus třeba i Hostitele, přišel mi malinko lepší (mám trochu slabost pro sci-fi).
.
Jak můžete mít jenom jednu hodinu češtiny? :D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama