Prodej svoji duši

8. února 2015 v 14:29 | Iris |  Hřejivá výzva
JEŠTĚ STÁLE MÁTE ŠANCI PRODAT SVOJI DUŠI! FINANČNÍ ODMĚNA VE VÝŠI STATISÍCŮ ZARUČENA!
Viviana se ošila při pohledu na ten křiklavě zelený plakát. Jako by jí už jen samotná jeho forma tahala duši z těla! Tak ho ještě nesundali, pomyslela si a parazitním pohybem si posunula brýle na nose. Tak tu ještě pořád visí... ještě máte šanci prodat duši... ještě to... ale ne... zahnala nežádoucí myšlenky a popošla dále. Po cestě míjela pár zelených informačních tabulí a lidí. Lidí s duší i bez duše.Vivianě trvalo dlouho, než se naučila od sebe tyto lidi rozeznávat. Celý půlrok; těch šest měsíců uplynuvších mezi chvílí, kdy se Go'or chopili světovlády a momentem, jímž skončila nestrannost a neporušenost Vivianiny rodiny. Tedy až do okamžiku, kdy o duši dobrovolně přišla Lilo, její mladší sestra. Ach, Lilo... Vždy patřila k těm, co se nevzdávají, ač se od raného věku živila nejstarším řemeslem světa a chvílemi neměla co do úst. Poté, co první, prominentní obyvatelé Země prodali své prořídlé duše mimozemským vůdcům, se jejich příkladem řídili i Lilini běžní zákazníci - manažeři firem, obchodní cestující a podobně zaměstnaní muži - a ubohá prostitutka musela trpět všemožné praktiky, jež se obyčejně skrývají hluboko za duší a nevystupují na povrch mezi běžné lidské choutky a fantasie. A jelikož Lilo nedokázala vyhovět požadavkům těchto prázdných těl, utrpěla hmotnou nouzi, z níž jí ani zbytek rodiny nezvládl pomoci, a nezbylo jí nic jiného, než - prodat svoji duši.
Viviana ten den uchovává v živé paměti; ten den, kdy potkala svou sestru na ulici před podnikem, kde pracovala, než se světa zmocnil Go'or. Vlekla po zemi svůj lehký kufřík, jako obvykle, kráčela jarní ulicí v růžových šatech a budila pozornost všech lidí bez ohledu na duši, již jejich těla obsahovala či pozbyla; přesto na ní Viviana zaznamenala cosi podivného, cosi, co k ní nepatřilo. Po chvíli na to přišla; zelené oči. Mrtvolně zelené, něco mezi nemocničním akvamarinem a neonem drogových doupat. Rozhodně to nebyl Lilin typický uklidňující pohled, ta olivově zelená, jíž konejšila bohaté pány v manželských krizích. Nejprve si Viviana myslela, že jde o nějaký nový výstřelek.
"Barevné čočky se zase vrací do módy?" zeptala se mladší sestry bez jakéhokoliv podezření, ale když jí Lilo neodpovídala, chopil se jí jakýsi náznak strachu.
"Lilo? Jsi v pořádku, že jo? Kam jdeš? Můžu tě doprovodit?"
Přistoupila k sestře blíže, jako to dělávala vždy, když jí chtěla naznačit svou bezmeznou podporu. Lilo se nadechla, znova vydechla, provedla to hluboce a důkladně, jako nikdy předtím. A pak se z jejích tmavě orámovaných úst linulo syrovým hlasem: "Taky bys měla prodat svoji duši, Viviano. Prodej svoji duši, dokud je čas. Prodej ji a ať ji prodá i matka, i otec, i Jaime. Za dětské duše platí víc, sestřičko."
Od té doby Viviana s Lilo nemluvila. Když se po tomto setkání přiřítila domů, aby vše sdělila matce, způsobila velkou rodinnou debatu.
"Taky bys to udělala, kdyby se Jaimemu něco stalo. Nebo tobě. Přiznej si to," omlouvala mladší dceru matka a přihla si z láhve kalné lihoviny. "Buďme rádi, že nemusíme pracovat. Konto se úží a kdyby se cokoliv stalo, skončíš na ulici a při jakémkoliv pracovním pohovoru z tebe tu duši vytáhnou zadarmo. Vždyť víš, jak to bylo s Palmerovou," kývla hlavou směrem k zatemněnému oknu.
Otec objal Vivianu kolem ramen. "Co ty víš? Třeba to Lilo udělala, aby nám pomohla. Ví, že nám dochází spoření, ne snad? Prodala duši. Třeba se s námi podělí o výdělek! A jako jediná z nás může teď legálně pracovat," usmál se a zahleděl se někam do neurčita, na stěnu, "třeba. Třeba chce, aby její rodina byla v pořádku, až to všechno skončí, Vivi," stočil pohled k tichým nástěnným hodinám. "To je pozdě! Už jsi byla uložit Jaimeho, nebo ještě pořád čte?" obrátil se k dceři.
Navzdory optimistickému pohledu otce rodiny - Lilo neprodala svou duši kvůli finančnímu zajištění příbuzných. Tedy, možná ano, ale dívce bez duše zůstal tento šlechetný záměr cizím. Od sousedů, dříve velice vlivného rodu, než je Go'or donutil se stáhnout do ústraní, se k Vivianině rodině donesla jakási matná informace o tom, jak si Lilo teď bohatě žije; koupila si vilu na periferii a pronajala podkrovní byt u moře, ale se svou původní prací prý neskončila tak úplně.
Lidi bez duše - prázdné tělesné schránky. Digitálně znějící hlas, oproštěný od všech emocí, tempo chůze a srdeční tep sjednoceny podle Centrály a hlavně ty děsivé zelené oči. Netlumené živočišné zlo, jež se skrývá pod každou duší. Už tomu bude rok, co Lilo prodala duši. Dnes si na ni Viviana znovu vzpomněla, když přecházela strohou hlavní třídou. Když se proplétala davem bezvýrazných lidí, jež kdysi možná znala, a uvědomovala si, že potkat člověka s duší je dnes velikou raritou, neubránila se vzpomínce na to, jak krásná kdysi tato ulice byla. Jak krásně se žilo. Na jak malicherné věci si stěžovala. Dnes už ji celý svět poháněl k činu; chceš pracovat? Prodej svoji duši. Chceš si koupit auto? Prodej svoji duši. Vysokoškolský diplom? Prodej duši. Nákup v supermarketu? Duši. Všem těmto záležitostem se Vivianina rodina musela vyhýbat, všude hrozilo, že vám vysají duši bez nároku na odměnu. Svět pokročil; prvním párům bez duše se začala rodit miminka bez duše; dolní hranice pro odevzdání duše se zase posunula, nyní se již od lidských sedmi let počítá s absencí této zlidšťující záležitosti. Vivianu to trápilo. Světový vývoj ji obíral o klidné spaní.

Ale ještě jedné věci se nemohla ve dne v noci ubránit. Jaime. Jaime! Její malé zlatíčko, její nadprůměrně inteligentní šestiletý syn. V posledních týdnech litovala svého činu; kdyby věděla, co se stane, do takového světa by dítě přivést nechtěla. Když vycházela z ordinace, uměle oplodněná, třiadvacetiletá mladá matka, jež se konečně rozhodla následovat své mateřské pudy a usadit se se svou přítelkyní někde za městem, ano, v tento radostný moment se to stalo. Go'or se chopili vlády. Podivná mimozemská rasa; nikdo nikdy žádného neviděl, snad aby vzbuzovali pochybnosti, snad aby děsili svou neurčitostí. Už pár měsíců o nich bylo slyšet, v televizi hlásili a všude na internetu se psalo, že se chtějí Země zmocnit jacísi mimozemšťané, ale většina lidí tato varování brala na lehkou váhu, jako další planý poplach, konspiraci - mnohdy i sami novináři a vládní zástupci. Kdoví, zda by se lidstvo ubránilo, kdyby se o to snažilo. A pak už to šlo rychle; Go'or ukradli duše všem státním zástupcům, vládním aparátům a rodinám těchto osob a počali ovládat obyvatelstvo Země vysokou finanční nabídkou za jeho duše.
Mezi sousedy se říkalo, že ze skoupených duší vytváří Go'or velkou energetickou bublinu, již chce použít buď pro rozšíření nebo destrukci vesmíru; Vivianina osobní teorie ale spočívala v tom, že vládci nepotřebují duše, ale prázdné lidské schránky. Co chtějí se světem udělat, nikdo netušil.
Viviana tedy porodila malého Jaimeho do značně oslabeného prostředí, jež neslibovalo šťastný život. Když se dověděla, že Michaela, její přítelkyně a nejbližší osoba, byla zbavena duše - a následně i lidských práv - spolu se svým otcem, poslancem, měla sto chutí skončit se životem svým i synovým; nakonec se ale překonala. Narodil se jí malý Jaime! Viviana vzplanula pravou mateřskou láskou. Doslova. A rozhodla se svého syna vychovávat doma, nepouštět ho do krutého, bezohledného světa skupujícího duše. Ale teď... její synáček onemocněl. Ze dne na den, udělalo se mu špatně, jeho lesklé modré oči vyhasly a ulehl do postele v horečkách. Už tomu budou dva týdny; jeho stav se nezlepšil a Viviana se trápila více a více. Peněžní rezervy se zúžily na nejneúnosnější možnou míru.
"Potřeboval by operaci, chudáček Jaime," vzpomínala Viviana na slova svého otce, pracoval jako primář na onkologickém oddělení, než začali zaměstnancům odebírat duše; operaci. Operaci! To něco stojí, velké peníze, jež rodina již vyčerpala, Viviana to věděla. A také jí bylo jasné, že ačkoliv dostat dítě s duší na nemocniční pořadník nebude nic snadného, nesmí nechat svého chlapečka zemřít.

PRODEJTE SVOU DUŠI DŘÍVE, NEŽ BUDE POZDĚ! POSLEDNÍ ŠANCE! RYCHLE A BEZBOLESTNĚ! ODMĚNY STÁLE VYSOKÉ!
Rychle a bezbolestně. Říká se, že je to zákrok podobný nastřelení náušnic nebo vypálení bradavice. Viviana si během bezesných nocí vyvodila, že odebrání duše bolí jen před akcí; bez duše už člověk nic necítí, sebe ani bolest. A malý Jaime trpí a umírá a potřebuje operaci. Do nemocnice už se nějak dostane, hlavní jsou peníze, ano, peníze, jež Viviana nemá; a dnes stanula před zelenou křiklavou tabulí s velkým dilematem. Když svou duši neprodá, bude pozorovat pomalou a bolestivou smrt svého syna; prodá-li ji, stejně se nemusí Jaime uzdravit - ale je tu šance, velká šance. Ano. Prodá svoji duši. Prodá ji. Rozhodla se... Teď. Není čas na žádné velké rozmýšlení. Její milovaný syn umírá. Viviana nečekala a šla prodat svoji duši.


Jaime zemřel o dva měsíce později. V bolestech a za psychického vypětí celé rodiny; kromě matky. Viviana, poté, co prodala svou duši, se urychleně odstěhovala do honosné vily na periferii a už nikdy se neukázala.

Go'or stále sídlí na planetě Zemi. K čemu používá lidské duše, o tom se stále pouze spekuluje - vlastně už ani to ne. Nemá kdo. Mimozemští vládci jedné noci provedli rychlý zásah a odebrali duše všem zbylým obyvatelům. Ubránil se někdo? Kdo ví...


.... ... .. . .. ... .... ... .. . .. ... .... ... .. . .. ... .... ... .. . .. ... .... ... .. . .. ... .... ... .. . .. ... ....

Hřejivá výzva č. 41 - Žánr, který jsem ještě nikdy nepsala. Původně jsem si myslela, že se mi povede uskutečnit příběh s dobrým koncem (protože mám pocit, že ten jsem ještě opravdu nepsala), ale nakonec se to zvrtlo. Tak z toho vznikla alespoň "jakože-trochu-dystopie". Odehrávající se v relativním bezčasí, tzn. není tam zmíněn letopočet a čtenáři se můžou o čas hádat podle letmo pohozených indicií. Dříve mě toto u knížek štvalo, ale nakonec jsem v tom našla určité... kouzlo.
Možná vás napadlo, proč se mimozemšťané Go'or (to jméno mě prostě napadlo, mělo znít trochu tupě a trochu fantasy) tolik patlali s tím skupováním duší, když byli schopni udělat nálet a sebrat duše hromadně? No, řekněme, že to bylo to krajní řešení. Když tohle uděláte, je pravděpodobné, že tím vyděsíte svět a donutíte zbytek lidí, těch s duší i těch bez duše, k obavám. Pro Go'or nejsou důležité peníze, jak jste si možná uvědomili, tudíž je pro ně mnohem jednodušší jednat s lidmi po dobrém a za duše jim platit. Dá se říci, že vědí, jak na to.
Tak doufám, že jsem tuto povídku příliš nezamotala a nezdá se vám zmatená. Byl to takový nápad z čistého nebe, sedla jsem a s nadšením to napsala. Fotka má být zlověstná. Atmosféru dosti kazí ten nápis, ale bohužel, čistý originál už dávno nemám.
Iris :V
PS. Připravila jsem si knižní tag, v nejbližších dnech by mohl spatřit světlo světa. Možná jsem vás nominovala, tak pozor.

 


Anketa


Komentáře

1 Keeble Keeble | Web | 8. února 2015 v 20:53

Je to úžasné! Seděla jsem jak socha a se zatajeným dechem čekala, jak to dopadne. Škoda, že to neskončilo dobře, ale vlastně jsem to ani nečekala a dobrý konec by asi nepůsobil tak silně, jak smutný. Je to vážně parádní příběh! :)

2 Keeble Keeble | Web | 8. února 2015 v 20:55

P.s. Jak jsem rolovala dolů, narazila jsem na tvůj citát z tělocviku. A je vážně naprosto dokonalý!! Přesně takhle si totiž přijdu každý čtvrtek(nenávidím kvůli tělocviku čtvrtky...)odpoledne :D.

3 Elizabeth Elizabeth | Web | 9. února 2015 v 17:52

Úžasná poviedka. Nemohla som sa od toho ani odtrhnúť, celkom som sa nechala vtiahnuť do deja. Nádhera. :)

4 Brepta Brepta | E-mail | Web | 11. února 2015 v 19:52

Dostala jsi opravdu úžasný a originální nápad - já, promiň, originální nebudu a jednoduše napíšu, žes to napsala nádherně a dokonale!

5 Vlasta Vlasta | E-mail | Web | 14. února 2015 v 12:02

Když se mi na bloglovinu objevil odkaz na tenhle článek a těch několik počátečních vět, říkala jsem si, co to asi bude. A ejhle - dystopie. :) Možná, že kdyby se to víc prohloubilo, prodloužilo a zpestřilo, bylo by to stejně úspěšné jako všechny ty slavné dystopické trilogie. :)

6 Melzinglync Melzinglync | E-mail | 19. ledna 2017 v 11:14

canadian pharmacy cialis professional announcements
http://pharmshop-online.com - generic cialis  groups cialis uk generic
<a href="http://pharmshop-online.com">generic cialis</a> - natural remedies for ed
cialis dosage when to take replies / views

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama