Písně deža-ví

19. února 2015 v 20:29 | Iris |  Earworm
Víte, jaký je opak déja-vu? Deža neví.
Po čase mi opět začala chybět započatá písničková výzva (její celé znění najdete zde); pročítala jsem si své staré články a u toho usoudila, že by možná bylo dobré napsat nějaký další, pokračovat. Protože Hřejivou výzvu jsem již téměř dokončila - ano, možná i proto by to chtělo oficiálně oznámit, že tato hudební výzva zůstane neúplná. Obsahuje totiž úkoly, na něž neumím odpovědět; navíc nevím, proč bych měla na svém blogu prezentovat písničky, které se mi nelíbí, rozčilují mě nebo tak podobně.
Do tohoto článku jsem se rozhodla spojit dva úkoly (já si tady s tím stejně operuji tak, že z původního charakteru výzvy toho zbylo jen málo); píseň připomínající místo a píseň připomínající událost. Dlouho jsem dumala nad tím, jak tato dvě splývající zadání rozdělím, až jsem došla k závěru, že nijak.
Nečekejte žádné bomby ani nové interprety. Poslouchám stále to samé. I když... A poněkud mne děsí, že všechny skladby, které dnes budu zmiňovat, mi připomínají nějaké školní akce.

Jako první vám představím píseň Electra Heart, jejíž autorkou je Marina & The Diamonds (konečně jsem se naučila ten &-klikyhák, hurá!). Ta mi živě připomíná vodácký kurs, který jsem absolvovala na konci kvarty; nehledejte v tom žádnou hloubku (šplouch!), prostě to byla jedna z písniček, které jsem si pouštěla večer ve stanu. A v autobuse, když nás vezli na první stanoviště. Pak mi to stále hrálo v hlavě.
Za zmíňku stojí, že když jsem ji slyšela poprvé, vůbec jsem nechápala, co se na téhle skladbě může komu líbit. Vždyť je to jen taková změť zvuků, umělých zvuků! Ale teď už je mi to jasné. Má prostě svou atmosféru.(Navíc, v komentářích na YouTube panuje docela čilá diskuse o významu této písně pro celé album, které také nese název Electra Heart. Co to má znamenat, že si Marina na konci odlepí srdíčko z tváře? Abych vám tuto záležitost přiblížila, tento klip je vlastně sestřih ze všech klipů k písním z celého alba a v každém videu je to srdíčko na její tváři menší a menší. Také jsem už někdy psala o tom, že cd Electra Heart má prezentovat různé ženské archetypy, což s tím nejspíš souvisí. Každopádně, je to moc zajímavé.)

A ještě jednou, Marina z vodáku - jak výstižně to zní! Tentokrát píseň Radioactive, její akustická verze. Myslím, že má mnohem procítěnější atmosféru, než verze původní. Když to poslouchám, jsem prostě na lodi. Zajímavé, co dokáže zvuk, že?

Vypadá to, že dnes bude hudební článek opět mnohem delší, než by býti měl; vzpomínám si totiž na další a další potenciální příspěvky k tomuto tématu a jedním z nich je veselá skladba Düsseldorf od Reginy Spektor. Vzhledem k textu této písně (najdete ho pod videem, když si ho otevřete na YouTube) nejspíše nikoho neudiví, že mi připomíná právě dlouhou cestu autobusem do Barcelony. Vážně. To, jak jsem se ráno probudila a okolo mne rostla a žila subtropická jižní Francie bylo... nepopsatelné.
In Prague I knew I'd been a witch
Burnt alive, a pyre of Soviet kitsch

Další píseň od Reginy Spektor (na niž vás pouze odkáži, aby zde nebylo přespříliš videí), jež se mi hodí k tomuto tématu, se jmenuje Chicken Song a je jednou z jejích prvních nahrávek. V roce 1999 jsem se narodila, přátelé, a vznikla tato demo-nahrávka. Připomíná mi loňský školní atletický memoriál (ano, máme vzpomínkovou pietní akci, na které se běhá), zkrátka proto, že jsem ji objevila před ním. Stála jsem u zrcadla, líčila se (tehdy jsem si ještě myslela, že mám pro koho) a poslouchala Chicken Song. Text této skladby stále moc nechápu, ale určitě má symbolizovat něco... hlubokého.

Zpěvačka Adele mě nikdy příliš neuchvátila. Má úžasný hlas, to ano, ale její písničky pro mne vždy byly moc "mainstreamové". Skladba Someone Like You se mi ale docela líbí. A když jsem ji slyšela poprvé - bylo to v sekundě na škole v přírodě, po diskotéce, kde jsem překvapivě jen tak stála v rohu a koukala na ostatní, jak se plouží - líbila se mi moc. Takže ano, je to vzpomínková píseň a Adele je hezká a ten klip také.

Další píseň bude asi trochu šok, protože se jedná o bravíčkový pop, který jsem měla ve zvyku nazývat toxickým odpadem a nyní už o něm nemluvím vůbec, tato vlna jde absolutně mimo mne. Ale mám podivný pocit, že lyžařský kurs jsem přežila dílem díky pytli hroznového cukru, dílem díky Seleně Gomez a její (tehdy žhavé novince) Love You Like A Love Song. Se spolužačkami jsme rozezněly horskou boudu pronikavým pi-pi-pi-pi-pi a bylo to milé, jelikož se mnou někdo chtěl zpívat!
A popravdě, ta písnička má své kouzlo. Nejvíce se mi samozřejmě líbí ta část, kdy Selena v bílé paruce leží na trojúhelníkovém klavíru. A to, že klip je v podstatě vtipný. Tak doufám, že mne s tímto songem nepošlete do pekel horoucích.

Tak, a to by pro dnešek bylo všechno. Oživení této výzvy je... řekla bych, pěkným oživením blogu. Očekávejte ještě pár hudebních článků - ovšem v neurčitém časovém horizontu, musím nabrat inspiraci a pořádně si své odpovědi rozmyslet (už dlouho si lámu hlavu například nad tím, jaké písně chci na svatbu a na pohřeb).
Ocenili byste knižní články? Mám na mysli malá doporučení, knižní mikrorecenze a tak. Neslibuji, nejsem příliš sečtělá (když vidím, kolik toho čtou knižní blogerky - kam se na ně hrabu!), pouze bych se s vámi chtěla podělit o to, co mne zaujalo.
Užijte si konec února! (i když na této době není nic moc speciálního!)
A omlouvám se za přebytek slovesa být, vykřičníků a závorek a případných překlepů. Já už jiná nebudu.
Iris :V

 


Anketa

Regina Spektor!

Joooo! 37.3% (25)
Kdo?! 62.7% (42)

Komentáře

1 Elis Elis | Web | 20. února 2015 v 23:15

Hezká videa...

2 Vlasta Vlasta | E-mail | Web | 21. února 2015 v 11:26

Je škoda, že výzvu nedokončíš, ale chápu to - proč bys tu měla psát o něčem, o čem se psát nedá? :) Tvé články do téhle výzvy mám ráda právě pro jejich hloubku, pro ten cit, který do nich při vyjmenovávání písniček vkládáš... :)

3 ivannax ivannax | Web | 21. února 2015 v 18:15

Prvá pieseň ma bohužiaľ neoslovila. Druhá je veľmi zaujímavá, určite sa k nej vrátim a popremýšľam nad ňou. Tretia mi príde taká vtipná, veselá proste poníky skáču po dúhe a všetko je ružové. Adele je proste klasika, je to úžasná speváčka. A k Selene - pesnička úžasná, klip vtipný ale tentoraz vo význame smiešny :)

4 Hëllena Hëllena | Web | 22. února 2015 v 17:20

Pipipi znám, později jsem se dozvěděla, že je to vlastně "repeat-peat-peat" :D Tiše závidím vodácký kurz, když jsem byla v kvartě já, tak jsme nikam nejeli, byl to snad jediný rok, kdy jsme absolvovali jen a pouze školní výlet na konci roku.. :(

5 Créatio Créatio | Web | 24. února 2015 v 21:17

Veľmi zaujímavý výber, poznám z nich len mizivú časť (prekvapivo až :D), sú chytľavé. :)

6 lamentia lamentia | Web | 2. března 2015 v 13:48

Ty znáš Marinu!!! (nadšené fanynkovské holčičí pištění) Marina je moje srdcová záležitost ♥

7 Em Age Em Age | Web | 5. března 2015 v 22:02

[6]: Marina je dost známá... :) Popravdě neznám moc lidí, kdo by o ní nikdy neslyšeli... :)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama