Svítání

2. ledna 2015 v 13:49 | Iris |  Hřejivá výzva
Svítání

Pojďme změnit svět, má
utopická milá
vždyť jsme přece láska,
sjednocená sílaPojďme zlomit pouta,
pojďme rozbít bránu
Zkusmo ukrást Měsíc
Vrátíme ho k ránu

Pojďme získat na cti
Povstat ruku v ruce
Konec tmavé noci
naše revoluce

Pojďme změnit svět a
nelitujme díla
Pojďme svrhnout stráže
revoluční milá

... .. ... .. ... .. ... .. ... .. ... .. ... .. ... .. ... .. ... .. ... .. ... .. ...

Pár slov k této básni.
Nemá politický podtext. Vlastně - může být pochopena jakkoliv (což je vlastnost, již bych u svých básniček velice ráda zachovala). Malou, soukromou revoluci můžete vést proti čemukoliv, a právě s tím záměrem tyto čtyři sloky vznikly.
Dále - jsem si naprosto vědoma toho, že rým ruce - revoluce je ohraný. Od doby, co jsem tuto báseň jakžtakž sklepala dohromady, jsem ho četla hned ve dvou již napsaných básních. Byla by hloupost ho zde nahradit, protože je nosným kamenem mé básničky. Najdřív mne napadl rým a pak teprve jeho souvislosti.
A nakonec - báseň opět vyprávěna z mužského pohledu. I když to tady není zas tak důležité. Co když jde o boj za práva homosexuálů (původní záměr to nebyl)?

Schéma ABCB. Šest slabik. Doufám, že v tom všichni vidíte (odcházející) téma Noc, tedy téma osmadvacáté z výzvy, jež vás má zahřát.

Další úkol bude... no... snad bude, no.

Iris :V
PS. Toto sice vůbec nesouvisí s článkem, ale opět jsem našla zajímavý psychotest. Podle jednoho maďarského psychologa z devatenáctého století. Strašidelné. ZDE. (A budu ráda, když mi napíšete, jak jste dopadli.)


 


Aktuální články

Reklama