Epitaf

14. prosince 2014 v 21:31 | Iris |  Hřejivá výzva
Epitaf

Zajat snahou udýchat
kroky, jež šel tolikrát
prost všech pánů, světských vřav,
leží, píše epitaf
Zajat silou pustých stěn
ocitl se pomýlen
bojovník za nový mrav
teď si píše epitaf

Zajat žárem padlých dní
hájí cestu poslední
ještě živ - však ne už drav
nechte ho psát epitaf

Zajat steskem rád by šel
za večerním rojem včel
zmámen šeptem horkých hlav
-

básník dopsal epitaf


. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Nejtěžší, dvacátý, úkol Hřejivé výzvy (Cokoliv stylem nebo na motivy tvého oblíbeného spisovatele, říká dvacítka). Báseň, již jsem nicméně stvořila již někdy v srpnu (možná zní dramaticky, ale vznikla na gauči). Dlouho jsem si lámala hlavu, zda ji vůbec mám zveřejnit, protože je to spíš takový deníčkový odlitek momentální nálady, než něco hodno veřejnému vystavování.
Ale nakonec - tradá, dvacátý úkol je tady - a já nic smysluplnějšího neshromáždila. Takže tedy, prosím, dvě minutky ticha pro básníka Jiřího Wolkera. Kdybych se bývala nikdy neseznámila s jeho poezií, nikdy by mne nic jako avantgarda nebo první republika nejspíše nezajímalo. Nikdy bych nezačala psát o tuberkulóze (to není moc dobré... chci tím prostě říci, že mne jeho básně, povídky a dopisy dosti posunuly v tématech, o nichž píšu, a nejde jen o tu nemoc). Nejspíš bych nikdy ani nechtěla recitovat, i když jsem nakonec přednášela něco úplně jiného.

Těžko říci, je-li to stylem nebo na motivy. Opět se trochu vymykám zadání, ale co naplat? Když jsem to psala, neznala jsem ani Vlastu a kdyby mi někdo tehdy povídal o tom, že v zimním období budu dennodenně datlovat Hřejivou výzvu, debilně bych se usmála a šla si mazat rohlík nutellou.

Inu, měla jsem v plánu pietně uzavřít komentáře (no dobře; pietně a taky trochu ze strachu, že ta básnička není dost dobrá, a já bych nerada zrovna za dramatické odčerpávání své uplakané dušičky schytala nějakou kritiku). Nakonec jsem se rozhodla být silná (přeháním, zas tak těžké to nebylo) a hodit to do éteru, se vším všudy.
Doufám, že je to taková depka, že vás to odradilo od komentování.

Iris :V
PS. Experimentální schéma. Slova se tam opakují schválně. Významy si hledejte sami.
PPS. Nová tiskárna, nedostatek fantazie na vánoční dárky a přemíra ctižádosti mne donutily vytisknout si svou 'sbírku povídek, drabblí a básniček'. Zatím to vypadá nadějně; nic jsem nerozbila.
 


Anketa

Budete hlasovat v této anketě?

Tak určitěě!
Ne.

Aktuální články

Reklama