Nevíte, kdo jste? Zkuste MBTI

6. prosince 2014 v 16:39 | Iris |  Kabelka
V poslední době jsem si naprosto odvykla zveřejňovat na svůj blog cokoliv jiného, než množství zoufalých pokusů o literární tvorbu. Nejspíše za to může i Hřejivá výzva a také má nedávno nabytá nechuť k internetovým deníčkům (spíše tedy k jejich psaní, protože u ostatních je čtu docela ráda) a nedostatek rádobykontroverzních témat k úvahám. Přiznávám, že toto nehodlám měnit a dnešní článek je tedy spíše výjimkou.

Začnu klišoidní, leč celkem užitečnou otázkou, již nechť si položí a zodpoví každý soukromě. Kdo jste? Abych to rozvinula, tak Máte někdy pochybnosti o své osobnosti? Přemýšlíte nad tím, jak vás vlastně vidí ostatní? Nemůžete se rozhodnout, jaké jsou vlastně vaše stěžejní vlastnosti? Nevíte, kam se ubírat? Máte někdy pocit, že se nedokážete sami společensky zaškatulkovat?
No dobře, trochu jsem se rozjela. Pokud jste si během svých životů již někdy pokládali zmíněné otázky, nebo se prostě jen chcete dozvědět něco zajímavého sami o sobě, možná byste mohli pokračovat ve čtení tohoto článku.
MBTI. Myers-Briggs Type Indicator. Pokud patříte mezi nezasvěcené a tento pojem vám nic neříká, nezoufejte; pro mne je tento způsob rozboru osobnosti také novinkou. Novinkou tak zajímavou a zásadní, že si nedokáži odpustit psaní tohoto informačního článku.
K indikátoru, jejž dala dohromady paní Katharine Cook Briggs spolu se svou dcerou Isabel Briggs Myers v období druhé světové války, jsem se dostala čistou náhodou přes blog jedné mladé spisovatelky. Nevím, zda už někdo této záležitosti věnoval celý článek, to nevím, a tak se omlouvám, pokud jste již někde něco podobného četli.

Nemám v plánu opisovat celý článek z Wikipedie, proto vás na něj raději rovnou odkáži, abyste si přečetli podrobně, o co vlastně jde.
Abych to ale trochu zjednodušila;
Myers-Briggs Type Indicator je osobnostní test, jehož výsledky teoreticky rozdělují lidstvo do šestnácti skupin. Když tento test podstoupíte a zodpovíte pár (obvykle okolo padesáti, verze se ale liší) otázek, výsledkem vám vypadnou čtyři písmenka - označení vašeho typu osobnosti. Z toho tedy jasně vyplývá, že MBTI 'hodnotí' lidskou povahu dle čtyř kritérií; poví vám, zda u vás převažuje extraverze či introverze, jestli získáváte informace spíše dle smyslů nebo se řídíte intuicí; také se dozvíte, zda podvědomě preferujete myšlení nebo cítění a poslední písmenko vaší zkratky vám sdělí, jestli u vás převažuje usuzování nad vnímáním nebo naopak.

E (Extrovert)/ I (Introvert). S (Sensing)/ N (iNtuition). T (Thinking)/ F (Feeling). J (Judging)/ P (Perceiving). Kombinace písmenek z těchto čtyř kategorií je názvem vašeho typu osobnosti. Autorky indikátoru, paní Briggs a Myers, se při jeho tvorbě inspirovaly dílem švýcarského psychoterapeuta Carla Gustava Junga (který je zakladatelem analytické psychologie). Dnes se MBTI využívá například v pedagogice nebo v manželských poradnách.

Myslím, že do veřejného povědomí se Myers-Briggs Type Indicator dostal teprve nedávno. Tento test osobnosti se mi moc líbí; mám ráda takovéto přehledy a všemožné dělení do skupin; a tak jsem ráda, že prostřednictvím blogu o něm můžu šířit informace. Mně osobně test - a hlavně jeho výsledky, samozřejmě - ozřejmil a objasnil spoustu záležitostí v mém dosavadním životě. Neberu to jako žádnou svou životní modlu nebo základ moudrosti (přece jen, nic se nemá brát příliš vážně), ale můj výsledek mne potěšil a musím sobecky říct, že na mne opravdu sedí.

Pokud vás téma tohoto článku zaujalo, podívejte se na tyto stránky Testosobnosti.zarohem.cz. (tuto reklamu dělám zcela neplaceně a dobrovolně, jen proto, že chci informovat) Je to web, na němž jsem si dělala MBTI test já - existují samozřejmě i jiné stránky, ale já zkoušela jen dvě další, a vzhledem k tomu, že ta první po mně chtěla po zodpovězení osmdesáti osmi (!) otázek telefonní číslo a ta druhá se mi zdaleka nezdála tolik podrobná, odkazuji právě sem. Navíc, jestli, stejně jako já, se rádi rochňáte ve statistice a všech možných rozčleňovacích přehledech, najdete tam i mnoho povídání o četnosti jednotlivých typů. Představte si, že v některých případech vychází test nerozhodně, buď v jednom, nebo dokonce i ve více bodech (písmenkách). A v nejojedinělejších možnostech se stává, že osoba nemá jasné písmenko ani jedno. To je možná jedna z mála stinných stránek tohoto indikátoru; na druhou stranu, někdo to tak prostě má.
Ještě k těm "stinným stránkám" a celkové kritice tohoto testu; Wikipedie jich zmiňuje mnohem více, ale jelikož nejsem odborník a oněm výtkám ani nerozumím, považuji za zbytečné se o nich v tomto povrchním informačním článku nějak hlouběji zmiňovat.

Já například byla v poslední době přesvědčena, že má introverze se pomalými, leč jistými manévry přetvarovala na extraverzi, ale Myers-Briggs Type Indicator mne označil jako osobu typu INFJ (kliknutím se dostanete na článek na Wikipedii, kterou dnes prohlašuji svým oficiálním zdrojem. Když si článek přečtete, dovíte se o mně docela dost věcí; původě jsem měla v plánu to sem vypisovat, ale vzdala jsem to. Typ INFJ na mě ale opravdu hodně sedí, v charakteristice jsem se našla a také mě to dost potěšilo).

Děkuji vám za pozornost. MBTI mne zaujalo a ráda bych rozšířila povědomí o tomto neobvyklém způsobu členění společnosti a lidských povah. Mnohem více informací vám poskytne již několikrát zmiňovaná Wiki a také anglicky psané stránky oficiální Myers & Briggs Foundation, organizace zasvěcené MBTI testování.

Co na to říkáte vy, zkoušeli jste si již tento osobnostní test? Myslíte si, že jeho výsledky jsou věrohodné (na mě například sedí mnohem líp, než všechny horoskopy světa)? Pochlubte se, jaká kombinace písmenek vám vyšla!


Doufám, že příští článek bude opět příspěvek do Hřejivé výzvy!
Iris :V
PS. Pokud vás nezajímá, kdo jste vy, a máte raději cizí osudy, přečtěte si mé Úryvky ze života sl. Flavie. Tu bych tipla na INFP.
 


Aktuální články

Reklama