Texty písní, které mne oslovily

17. listopadu 2014 v 22:19 | Iris |  Earworm
Dobrý večer! Oficiálně oznamuji, že toto je první článek, který píšu z postele (jelikož je brzy tma a tak mám své osobní hodiny posunuty nejméně o hodinu a půl dopředu) a doufám v ojedinělost této situace. Protože jsem postelová čtenářka, nikoliv blogerka.
Nicméně, přistupme k tématu tohoto hudebního článku. V komentářích u předposledního vydání projektu jménem Forum Musicum jsem se nechala slyšet, že k novému zadání Text, který mne oslovil, bych nejraději sepsala celý rozsáhlý článek. Do termínu jsem se sice nevešla, ale zbytková osobní hrdost mi nedovolila tuto minivýzvu vzdát a tak jsem tady dnes.
Zároveň bych ráda zmínila, že následujících pár videí a řádků by se dalo zařadit i do mé malé Písničkové výzvy, pod kolonku Písničky, které umím zpaměti. Protože většinu zajímavých textů si automaticky soukám do hlavy (zda je to užitečné či zbytečné, to nechť posoudí jiní).
Inu tedy, můj příspěvek k Foru Musicu. (Jo a připravte se, že tenhle článek možná nikdy neskončí.)

Jako první mě napadá Kate Nash a její píseň jménem Mouthwash. Objevila jsem ji teprve nedávno, ale stihla se mi dost silně vrýt do paměti; ostatně, někde v předchozích hudebních článcích jsem snad již zmiňovala, že raná tvorba Kate Nash mi mluví z duše. V YouTube komentářích (ne, nehodlám přestat je číst) bylo řečeno, že text k této skladbě jako by psalo dítě; zpočátku se mi to zdálo jako nemístná a div neurážející poznámka, po chvíli zamyšlení jsem si ale uvědomila její roztomilou výstižnost. Opravdu to je dětské, milé, zároveň ale tak obsáhlé...
A navíc jsem pro vás vybrala toto kjútózní (to znamená 'roztomilé') videjko:Jako další tu mám, taktéž z Kateiny tvorby, píseň Nicest Thing. Víte, že na přílišnou romantiku mne příliš nenalákáte, ale takhle tři a půl minuty dlouhá skladbička je jednoduše dokonalá. Sžírala váš život někdy nenaplněná láska? Pokud ano, v textu této písničky se najdete (a jestli vás to stále sžírá, možná se v něm i utopíte).
Doufám, že vás ještě neomrzela kreslená videa.


Změňme na chviličku (jen na malinkou) žánr. Nejsem žádná milovnice muzikálů, ale filmová verze Les Misérables z roku 2012 mne opravdu nadchla. Abych pravdu řekla, celá mne zaujala svým textem. Nestává se mi často, že bych film viděla více než jednou a nenudila se u něj (nejsem filmový maniak, to fakt ani náhodou).
Pokud si mám vybrat z celého muzikálu jednu jedinou píseň, je to určitě ABC Café/Red and Black. Jestli si celý následující den budete v nesmyslných momentech notovat 'Red... the blood of angry men... Black... the dark of ages past...' a tak dále, omlouvám se a klidně se na mne vymluvte.
Mimochodem, obvykle se vám (vlastně nikomu) nesvěřuji se svým vkusem, co se týká mužů, ale Aaron Tveit... vypadá dobře, nikoliv?Zpět k alternativnímu poprocku a rovnou k mé oblíbené Regině Spektor. Nejspíš jste ji čekali - a já také. Celý víkend, od chvíle, kdy jsem se rozhodla, že dám dohromady tento seznam/článek (každý tomu říkáme jinak), snažím se vydolovat ze svých mozkových záhybů, který Reginin text mám vlastně nejradši.
Závěr zní asi takto; všechna její skvělá hudba je doplněna ještě skvělejšími texty a v každé písni si jsem schopna najít nejméně dva citáty, jež vystihují mou momentální životní situaci (kdykoliv! :-D). Tudíž následující výběr je více-méně náhodný;
Silly EyeColor Generalizations jsou hezkou volbou. Text této písně je totiž chytlavý, fascinující a pravdivý. Dovolte mi úryvek o modrých očích, pod nějž se můžu směle podepsat:

But those with blue I shouldn't trust
'Cause I myself have blue
You fall for them so easy
You think you see right through

You take a leap, thinking the water is deep
When suddenly it's just grey rain
Then puddles at your feet, they turn to dirty ice
But somehow they'll melt back to clean blue water once again
Confusing...

Blue eyes, they change like the weather
Blue sea, blue sky, blue pain
I wouldn't trust my own blue-eyed reflection
As far as I could throw that mirror
Bum ba bum bum...Hm, no, dobře; dovolím si ještě dvě skladby a končím.
Po velice dlouhých úvahách na seznam zařazuji skladbu jménem Reading Time with Pickle. Již podle názvu lze poznat, že se jedná o textově velice neobvyklou záležitost; ono vlastně celé album Songs je plné přemýšlivých a duchaplných slov.
Nevím, jestli mé myšlenkové pochody jsou již tak ovlivněné Regininou tvorbou, nebo zda jsem prostě našla umělkyni naladěnou na podobnou filosofickou notu - ale zrovna nakládané okurky byly předmětem mého zájmu dlouho před prvním poslechem této skladby.


A nakonec, opravdu už nakonec, vás probudím. Lépe řečeno, Marina And The Diamonds vás probudí svou energickou písní Oh No!, která pod svou taneční a chytlavou tváří skrývá celkem hlubokomyslné úvahy. Ale zrovna Marina neplní své songy nesmyslnými plky nikdy; často zpívá o lásce a o tom, jak ji nepotřebuje (např. píseň E.V.O.L, jejíž ústřední motiv je založen na slovech 'love is evil'; album Electra Heart je také vlastně jen zajímavá forma kritiky ženských archetypů; pokud vás ukázky tvorby této zpěvačky zaujaly, určitě doporučuji zmíněnou desku k prostudování).


Tak, to bychom měli. Nevyčerpala jsem vás? Líbí se vám stejné texty, jako mně? Ve zmíněném článku Fora Musica se objevilo dost českých skladeb, jimiž já vás bohužel (?) neobohatila - nevlastenecky musím přiznat, že dejme tomu pětadevadesátiprocentní většina našich textů se mi zdá krkolomná a slizká a prostě se mi nelíbí (světlou výjimkou budiž například Jarek Nohavica).
Nakonec musím říct, že oblíbených textů mám mnohem více a kdybych se s vámi měla dělit o všechny, pravděpodobně bych s notebookem na klíně strávila celou noc a ráno prospala trimestrální test z chemie. Což nesmím! Proto jste se stali svědky pouze šesti písní.
Co si budete zítra zpívat?

Dvanáctý úkol Hřejivé výzvy se už nedočkavě klepe mezi rozepsanými a nutno povědět, že se mu tam sedí asi tak pohodlně, jako mně teď tady (za chvíli mi asi sklouzne ten přístroj z polštářem improvizovaného stojánku a můj nos se rozplácne o dotykovou obrazovku, čímž si smažu celý tento článek). Přesto ale nejsem úplně přesvědčena o jeho genialitě. Nicméně, přepisovat ho už nebudu a během zítřka ho pravděpodobně vykopnu do virtuální reality.
Myslete na mne a modlete se za peroxokyseliny a jejich soli!
Iris :V
PS. Omluvte mé překlepy. Snad jste se kvůli nim nedočetli nic kompromitujícího (i to se mi stává).
 


Anketa

Je změna času z letního na zimní (a naopak) zbytečná?

Ano
Ne

Komentáře

1 Vlasta Vlasta | E-mail | Web | 21. listopadu 2014 v 16:41

Doufám, že ti chemie dopadla dobře. Mně se blíží poznávačka ze šutrů, brr. Nejspíš moc hezký víkend mít nebudu. :D

Kate Nash se mi docela zamlouvá. Poctivě jsem si písničky poslechla a texty přečetla. Obě dvě se mi líbí, i když druhá asi svým způsobem víc. :-)
O muzikálových Bídnících jsem ti chtěla psát. To si takhle ráno na mobilu procházím na tvém blogu, co mě čeká ve výzvě a vidím v menu video. Kliknu a ta píseň... Do you hear the people sing? Miluju to. Na muzikál se musím co nejdřív podívat, ale ještě dřív si Bídníky přečtu. Nejspíš o Vánocích. :) Díky ti, díky, žes mě na tuhle skvělou hudbu upozornila. Úplně mě při poslechu mrazí v těle, jak se mi to líbí. :)
Co se týče Reginy Spector, mám ji ráda a docela se mi její hudba líbí, koneckonců ty texty jsou opravdu na rozdíl od textů jiných zpěvaček, poutavé a smysluplné a hlubokomyslné, ale asi jí nikdy nebudu tak zbožňovat jako ty. Promiň. :D

2 Robka Robka | E-mail | Web | 22. listopadu 2014 v 8:45

Śkoda, že jsi mi neposlala odkaz na článek do komentářů, všimla jsem si ho včera náhodou.:-) Dodatečně ho tam dám a upozorním na něj alespoň v komentářích k aktuálnímu dílu.

Tvůj výběr se mi zamlouvá, i když já naopak svůj článek zaplnila českými texty. Reginu Spector mám moc ráda a líbí se mi i Kate Nash. Teď mě napadlo, jestli by se ti nelíbila třeba Lisa Hannigan: http://www.youtube.com/watch?v=WSaPbVjcrp4#t=32 Tu dnes ráno poslouchám.:-)

3 Em Age Em Age | Web | 22. listopadu 2014 v 12:38

Pane bože!
Nicest Thing mě málem rozbrečela, i když jsem neopětovanou lásku nikdy nezažila. Nádherná skladba, krásný instrumentál, miluju takovouhle jemnou hudbu. Tleskám krásnému výběru.

4 Iris V. Iris V. | E-mail | Web | 24. listopadu 2014 v 15:37

[1]: Taky si chci Bídníky během svátků přečíst, je to jedno z mých vánočních přání (letos si vlastně přeju jen dvě knihy a termohrnek, ale to odbíhám od tématu :-D).

[2]: Mockrát děkuji, jak za to zmínění článku v komentářích u Fora Musica, tak za zajímavý hudební tip (těch není nikdy dost :-)).

[3]: Díky moc. Možná bys ještě ocenila píseň - taktéž od Kate Nash - jménem We Get On. Má podobný text, možná ještě dojemnější.

Jinak, jsem opravdu ráda, že si mé hudební články opravdu někdo čte a hlavně poslouchá. Díky. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama