Písničky, které mne uspí

19. září 2014 v 21:49 | Iris |  Earworm
Právě je za mnou psychicky velice náročný den a ještě zaneprázdněnější týden. Naštěstí, celé dnešní odpoledne jsem se válela doma a polemizovala o smrtelnosti chroustů a kopulaci Mloků, tudíž mi splaska napuchlá víčka a víry neklidných dojmů si našly své místo a usadily se.
Vězte, že tento bod Písničkové výzvy se původně nazývá Písnička, která mne ukolíbá. Jelikož slovo "ukolíbat" zní úchylně a příliš romanticky, rozhodla jsem se nahradit do výrazem "uspat." Snad mi prominete, že to zní trochu morbidně. Po událostech dnešního dne opravdu potřebuji poslouchat uspávací písně.
Navíc, tento blog už zaznamenává téměř týdenní nedostatek článků. Jak už jsem zmiňovala, uplynulých pět dní byla výjimečná situace. Tento článek je plozen z nedostatku síly na dopsání (poměrně obsáhlého) sebestředného Článku o Iris.

Mimochodem, pokud to vše dobře dopadne, na neděli mám s Vlastou přichystán zahajovací článek jedé opravdu vyzývavé výzvy. Pokud se nezapojíte s námi, budu potěšena, když se aspoň rozhodnete naše půlroční tvoření sledovat a podporovat.
A nyní už přistupme k oněm hudebním hypnotikám.

Australskou zpěvačku Lenku jsem vám už jednou v Písničkové výzvě představovala. Jedná se o autorku velice roztomilých skladeb - a Like A Song je jedna z písní, o nichž tvrdím, že se snad musí líbit úplně všem, protože je něžná a klidná a ideální pro rozjímání - nebo usínání. Jsi jako píseň.
Možná, že už vás tou jednotvárností svého hudebního vkusu rozčiluji. Ale skladba jménem Daniel Cowman z alba Songs od Reginy Spektor mne opravdu téměř pokaždé uvede do stavu klimbajícího (nebo alespoň silně přemýšlivého).
To je zvláštní, jelikož tahle píseň je vlastně dost dramatická a já pořádně nevím, o co v ní jde, ani poté, co jsem si přečetla text.

A další ospalá píseň od Regina Spektor, také z alba Songs, má příhodný název Lulliby. Když se nad tím tak zamyslím, celé CD Songs je taková hypnotická ukolébavka, která rozhodně stojí za několik poslechů za sebou.

If you often smile
But often don't smile
Which do you do more often
Smile... or not?
I dreamt a hydrant was covered in snow
White light glowing below


Píseň Buy The Stars jsem už k nějakému článku přikládala. Patří mezi moje oblíbené skladby od Mariny and The Diamonds. Vlastně je možná úplně nejoblíbenější, protože mne prostě fascinuje svým poetickým textem, kosmicky propletenými zvuky, nevtíravou, ale zároveň návykovou melodií. Navíc jsem ji poslouchala o prázdninách, tudíž mne naplňuje jakousi touhou vyletět, zvláště po dnešku. Je dokonalým literárním motivem, říkám si teď (ale, jak jsem již zjistila, napsat příběh na motivy písně je opravdu složité).
Nechala jsem se trochu unést. Marina dozpívala a já se probouzím zpět do reálu, i když už ne na dlouho, protože je večer. Čas na skupování hvězd.
Oh we don't own our heavens now
We only own our hell
And if you don't know that by now
Then you don't know me that well

All my life I've been so lonely
All in the name of being holy
Still, you'd like to think you know me
You keep buying stars


A jako poslední zde mám, uspávání tématem nakloněnou, píseň About Your Funeral od Islanďanky Sóley. Celá tato skladba je ukolébavkou všemožně se motající okolo jakýchsi žlutých šatů, příběhu, jenž je pravdivý, a slov Your family will take you. Když jsem se poprvé do této pavučiny slov, tónů a ozvěn zaposlouchala, příliš mě nezaujala, ale dnes jsem plně přesvědčena o její genialitě a o tom, jaká to je nezbytnost, slyšet ji aspoň jednou, před tím, než i vás pohřbí ve žlutých šatech.

Uff, omlouvám se za takovou nálož uspávacích písní. Možná, že si tento článek dočtete až ráno, jelikož jsem vás také uspala. Nebo vás tyto ukolébavky pouze vyděsily.
Ať tomu bylo jakkoliv, děkuji vám, že jste se prokousali všemi těmi temnými zvuky, duchaplnými citáty a zvonkohrami až sem. Příští článek by se již měl vztahovat k chystané literárně tvořivé výzvě. A pokud to nevyjde (jelikož zkazit se může všechno, o čemž jsem se v posledních dnech přesvědčila), očekávejte konečně pořádný článek popisující Rozkvetlý Kosatec i s jeho odvrženíhodnými stránkami (ano, bude to velice dlouhé čtení).
A teď jdu spát.

Iris :V


 


Anketa

Nejchytřejší blondýna je?

Iris Virág (=já)
zlatý retrívr

Aktuální články

Reklama