Písnička, která mi někoho připomíná

20. srpna 2014 v 20:39 | Iris |  Earworm
Mám tvůrčí krizi. Možná, že to bude koncem prázdnin? Nebo prostě jen moc často sleduji televizi (to bude ono! Měla bych si ji vystěhovat z pokoje...? Jak to máte vy?).
Kdykoliv to vypadá, že bych už mohla něco stvořit, nakonec to vždy na něčem ztroskotá. Většinou neumím vyjádřit a plynně popsat své pocity. Problém je, že se tato autorská mělčina vztahuje i na psanou sociální interakci - tedy na dopisy, pohledy a e-maily, což je škoda! Tak ráda bych tento typ komunikace provozovala.
A tak jsem se rozhodla, že je čas na další příspěvek do písničkové výzvy!

Mám okolo sebe spoustu písní, které mi někoho připomínají. Pokusím se tedy vybrat jen ty, které mi dotyčné připomínají kvůli svému textu, melodii nebo celkové atmosféře. Vnímala bych jako bezpředmětné zmiňovat skladby, které jsem slyšela v něčí blízkosti a proto si je s těmi lidmi spojuji.

Píseň Dust To Dust od Reginy Spektor mi připomíná jednoho... spolužáka, k němuž, dalo by se říct, jsem v minulosti měla nějaký vztah. Ale on ke mně ne. Jenže já si myslela, že je to oboustranné, čímž se logicky vytvořila okolo nás dvou velká informační bublina, kterou jednoho dne jistá spolužačka praskla a já kvůli tomu dlouho plakala.
Teď už kvůli tomu nebrečím. Pokud je na tom opravdu něco k odčerpávání slzných kanálů, tak jen a pouze moje naivita a zatemněná .b l b o s t.
Toť tečka.
Go in circles round the bend
Until we are just friends again
And then not even that
Sometimes I almost can recall
What it was like before we ever met
Sometimes not even thatMarina and the Diamonds a její skladba Hermit the Frog mi připomíná spoustu situací... Zvláště tahle první verze, kterou jsem našla dnes a je tak trochu víc alternative, než ta oficiální (tu najdete zde). Ještě jednou vás odkáži - tentokrát na text písně, který celý shledávám poměrně zajímavým a ano, připomíná mi jednoho člověka, jenž se nedávno objevil v mém životě.
Yeah, I feel I'm bordered down
Whenever he's around
I put on the crown of clowns
And melt slowly to the ground
Yeah, I feel it coming on
When I've been static for too long
And an explosion comes in time
Before I go and cross the line...


No a poslední písnička, Field Below opět od Reginy Spektor, mi připomíná literární hrdinku, kterou stvořila spisovatelka dětských a dívčích románů, Jacqueline Wilsonová - jedná se o Hetty Feather/Sapphire Battersea/Emerald Star, hlavní postavu trilogie odehrávající se ve viktoriánské Anglii (knížky se jmenují Vzdušné zámky, Konec snění a Za hlasem srdce).
Ačkoliv se už skoro nevejdu do věkové kategorie 12 - 15 let, pro niž jsou knížky původně určeny, příběh malého nalezence s rudými vlasy, Hetty, mě hluboce zasáhl a odstartoval můj zájem o historické romány.
Tak tedy - Hetty prožila svých prvních šest let na farmě u pěstounů a pak ji odvezli do (nejen) citově chladného a sterilního londýnského nalezince, kde k ní byly vrchní sestry i děti kruté, a tak se jí stýskalo. A to je ten moment, který mi Field Below připomíná.
Je to nádherná píseň, nemyslíte? (A ta fotka je d o k o n a l á)

Kdybych se zamyslela a hodně zahrabala ve svém playlistu a mezi svými známými, nepochybně bych našla ještě spoustu dalších přirovnání lidí k písním a písní k lidem. Pokud si vzpomenu na něco hodně dobrého, přidám to do článku, ale řekla bych, že tohle už stačí.
Máte vy nějaké písně, které vám někoho připomenou?
Iris V
 


Anketa

Nejchytřejší blondýna je?

Iris Virág (=já)
zlatý retrívr

Komentáře

1 Pampeliška V. Pampeliška V. | E-mail | Web | 20. srpna 2014 v 21:31 | Reagovat

Jo, takovéhle výzvy jsou při tvůrčí krizi nejlepším řešením. Člověk se stejně víc soustředí na písničku než na text a tak si můžeš dovolit nesnažit se předstírat normální stav, i když v tvém případě žádnou odchylku od kvality psaného projevu nevidím. :)
Zajímavé písničky. S každým dalším poslechem se mi Regina Spektor začíná víc a víc zamlouvat. :)

Mé písničky... hmm, už několikrát k této příležitosti zmíněná Count on me od Bruna Marse, kterou jsme měly rády s mou nejlepší kamarádkou. Vlastně, když se nad tím takhle zpětně zamyslím, za nejlepší jsem ji nemohla považovat, protože bych se nechovala tak, jak jsem se chovala. Každopádně to byla velmi blízká kamarádka, když už nic jiného.

2 RealistOnTheRainbow RealistOnTheRainbow | Web | 21. srpna 2014 v 13:50 | Reagovat

já se na TV temer nedivam, dokazu si predstavit, ze ji ani mit nebudu.
jinak tvoje tvurci krize vazne neni nijak videt, tak si s tim nemusis delat starosti.
A Reginu Spektor si vzdy poslechnu rada.

3 Dena Hviezdička Dena Hviezdička | E-mail | Web | 22. srpna 2014 v 21:35 | Reagovat

Ty telepat!!! :-D Ale na druhú stranu som rada, že to aspoň niekto číta. Dík za podporu :-)

4 Gabe Gabe | Web | 24. srpna 2014 v 21:51 | Reagovat

Áno, mám niektoré také pesničky. Niektoré mi ľudí pripomínajú textom, ale väčšinou je to len o zážitkoch spojených s pesničkou alebo je to preto, že je to obľúbená pieseň toho daného človeka.
Ale často v textoch piesní nachádzam kúsky svojho života.
A inak tá druhá pesnička je super :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama