Hlas Česko Slovenska

6. června 2012 v 22:39 | Iris |  (kni)hovna
Jsem tady zase!! Pokud čekáte srdceryvný dlouhý článek z mého superosobního života, doufám, že budete zklamáni - v tomto článku mám v plánu zhodnotit nedávno ukončenou pěveckou soutěž Hlas Československa. Samozřejmě, já sama nejsem žádná odbornice a můj hlas zní trochu jako smeták, ale řekla bych, že tato skutečnost neznamená, že nemůžu objektivně posoudit hlas někoho jiného. A vůbec, když budete číst dál, zjistíte, že tahle soutěž mě zaujala jako celek. Rozhodně víc než SuperStar!!
Hlas jsem málem ani nezačala sledovat, protože když se vysílaly jeho první díly, nebyl to ještě ani rok od doby, co skončila poslední SuperStar. Co se týká mně, já jí byla i po několika měsících zcela předimenzována, protože jsem tomu vloni hrozně fandila. Naprosto mně celá ČSS pohltila, dalo by se říct, že jsem se s tím zabývala po většinu dne - což bylo vlastně pochopitelné, protože jsem neměla nic jiného na práci. Tak trochu jsem se bála, že když začnu sledovat Hlas, propadnu tomu úplně stejně a budu schopna takových strašných věcí jako tahat své příbuzné v nelidském vedru až do Prahy na autogramiádu, kde se akorát tak spotím a pojedu domů (ale to už je jiná story). Takže jsem začáteční díly Hlasu ignorovala jak nejvíc jsem mohla. A to i když se na to každou neděli dívala babička v mém pokoji.


Všichni čtyři kouči. Nejvíc mě bavily Dařiny (trapné) kostýmy a "mladá móda" Michala Davida!!
Ze začátku (když jsem na to občas koukala s babičkou), se mi to celé zdálo úplně debilní. Michal David, Rytmus, chvílemi i afektovaná Darinka a občas dokonce i hlášky Pepy Vojtka (i když na Kabáty jsme pařili na lyžáku :-D). Celá ta metoda "celé je to jenom o hlase" a ta otáčecí křesla. Přetahování o ty chudáky nerozhodné lidi. Nebo brek těch, kteří neuspěli - a někdy celých jejich rodin. A hlavně tam bylo všeho moc - hlasů moc, lidí moc, písniček moc. Moc jmen. Nezvládala jsem to pojmout. Taky mě docela iritovalo to, že tam nebyly žádné trapasy, zkrátka, chyběla tam ta "hvězdná pěchota". Nebylo čemu se zasmát (kromě rádoby vtipných hlášek, které, když se na to tak zvrchu podívám, byly pronášeny kýmkoliv).
Takový ten plešatý zpěvák.... :-D
Tohle moje nepříliš pěkné mínění se změnilo, když začaly tzv. duely. Když jsem se na ně začala koukat, najednou tam bylo míň lidí, u některých už jsem si dokonce byla schopna zapamatovat i jméno a hlavně to bylo už o spolupráci dvou lidí, jejich kouče a toho "pomocníka", co měli. V žádné jiné soutěži jsem zatím tenhle postup neviděla a tak mě to zaujalo. Samozřejmě se mi taky líbilo to, jak se koučové rozhodovali, koho si nechají ve svém teamu - někdy to bylo hned jasné a někdy to zase bylo téměř nerozhodné - a tak to bylo zajímavější a napínavější. Z téhle fáze mi vyvstává například jméno Simony Fehérové, která se tak krásně v opilosti pohádala s Rytmusem (náhodou šikovná holka, konečně mu někdo řekl do očí, že to není zas takový king - ostatní o tom jenom píšou v diskuzích :-D) a kvůli tomu nepostoupila dál, i když podlě mě měla. Když jeden díl usekli v části, kde měl Rytmus rozhodovat zrovna o postupu Simony, a jeho rozhodnutí dali až do dalšího dílu, myslím, že jsem nebyla jediná, koho to naštvalo. A takhle si Hlas Československa získával diváky.
T-Room byl od začátku divný, stejně jako ty dvě moderátorky.
Takže si mě Hlas získal asi svou napínavostí a taky tím, že to bylo něco, co tady ještě nebylo. Soutěžící se tam přece jenom vybírali jinou metodou, než v padesátkrát opakovaných Superstárech, Talentmániích nebo Československomátalentech :-D. Jako pozitivní věc taky vidím to, že na začátku přímých přenosů už byli téměř všichni zpěváci na profesionální úrovni. To se u takového Superstáru říct nedá - pokud jste to vloni sledovali, vzpomeňte si na semifinálovou 24ku (nebo rovnou na finálovou dvanáctku) a na jejich výkony. Myslím si, že Hlas na tom byl daleko líp, možná to bude "lepší sezónou", ale spíš bych řekla, že to bude tím neobvyklým přístupem k vybírání a vyřazování soutěžících.
Tým Michala Davida v x-tém finále.
Sice jsem Hlas nesledovala tak důkladně, abych si pamatovala, kdo vypadl v semifinále a kdo až ve finále (vlastně ani nevím, dokdy to bylo ještě semifinále a kdy finále - nebo se to vůbec nedělilo?!), ale když jsem někoho zachytila, většinou se mi to líbilo. (To víte, v neděli večer vždycky lítám okolo své školní tašky a nevím, co mám dřív udělat, takže i když mám zapnutou televizi, moc toho nezachytím!!) Pořádně jsem to začala sledovat až někdy v polovině přímých přenosů (omlouvám se za zmatek, ale když ještě každý týden vystupovaly dva týmy, myslím, že to bylo 2. semifinále, ale nejsem si jistá :-D) a vyvstanuly mi z toho jména jako Katka Demská, které jsem fandila tak nějak od začátku, David Weingärtner (s tím příjmením by asi do showbyznysu nemohl, ani já ho asi nenapsala dobře), který mě taky zaujal, Dominika Šul'áková, Petr Kutheil nebo Miloš Novotný (jeho hlas se mně moc nelíbí, ale zdál se mi jako výrazná osobnost - myslela jsem si, že to bude někdo jako M. Harich v Superstáru) a samozřejmě, lidí, které jsem zaznamenala, bylo čím dál tím víc.
Čas běžel, další a další kola ubíhala, semifinále se (neznámo kdy) přehouplo do finále a já jsem ocenila, že finalistům nenapsal žádný skladatel nějakou uširvoucí společnou písničku, jak jsem očekávala. Už si ani nepamatuju, v jakém pořadí za sebou soutěžící vypadávali (u loňského Superstáru, kterým jsem byla posedlá, to tak bylo, dokonce jsem zpracovala i test pro všechny, kteří si "snad chtěli myslet, že sledovali soutěž líp než já" :-D), ale občas jsem někoho zastihla ráno ve Snídani s Novou těsně před tím, co jsem odešla do školy. Koučové se mně už nezdáli tak trapní jako na začátku a vůbec celá ta soutěž si u mě zlepšila postupem času reputaci. Vydržela jsem to sledovat až do superfinále a nemůžu si odpustit poznámku k tomu, že diváci nepustili Zuzanu Mikulcovou do zmíněného výběru - já bych jí, být Darou Rolins, zvýhodnila, protože Miloš Novotný je sice dobrý a samozřejmě se mi taky líbí jeho úsměv (díky kterému možná postoupil), ale Zuzka byla profesionálnější a její hlas se mi zdál zkrátka lepší.
I uširvoucích písniček jsem se dočkala, a to hned před superfinálem. Tohle si taky nemůžu odpustit: ty očividně a ušoslyšně narychlo spatlané singly jsou naprosto úděsné!! Nemyslím melodie - ty by samozřejmě šly, ale ty texty!! Měla jsem pocit, že současní textaři stojí za prd. Za vše mluví už velice snadno zapamatovatelný úryvek textu z písně Markéty Poulíčkové "Srdce láááásku chce použít", což snad není už ani filozofický výkal, v jakých se občas patlám já, ale budiž - tyhle singly byly jenom jeden fail, který se odpouští :-D. Plus taky by mě zajímalo, jestli singly nazpívali i ti čtyři ostatní, co vypadli před superfinálem. To mi od té doby vrtá hlavou!! Chtěla bych se zasmát dalším písničkám!!
Ivanna Bagová na autogramiádě.
No a nakonec to po tříapůlhodinovém napínavém souboji (tím myslím samozřejmě jenom ten superfinálový večer, skutečný souboj trval půl roku) vyhrála Ivanna Bagová. Blonďatá zpěvačka s uječeným hlasem, zpívající hlavně známé "fláky" jako například Titanic (My Heart Will Go On) nebo I Will Always Love You. Když jsem si celkem nedávno, při přípravách na psaní tohoto článku, pročítala diskuzi na Krásná.cz, zjistila jsem, že Ivanna byla určitě jedna z nejdiskutovanějších (ale narovinu, taky nejdiskutabilnějších) osob v celé soutěži - ať už kvůli její nepřirozeně vypadající barvě na vlasy, jejímu ukrajinskému původu nebo jejímu zpěvu a hudebnímu vkusu. Co se týká mého názoru, je spíš neutrální. Ivannin hlas je vážně velkolepý, ale její hudební vkus absolutně nesdílím. Proti jejím vlasům nebo národnosti nic nemám. Myslím si, že je opravdu dobrá zpěvačka, ale zároveň v soutěži byli podle mého názoru lepší interpreti, jako třeba Ivannina poslední soupeřka Anna Veselovská. Její hlas mě zaujal už ve Výběru naslepo. A taky si pamatuju, že "postoupila, takže nebude muset upratovať." Možná, že její intonace nebyla tak čistá a její hlas nebyl tak rozsáhlý jako Ivannin, ale jako interpretka mě zaujala o dost víc - a to i svými krátkými a výstižnými odpověďmi. "To víš že jo" :-D.
"Fotíme i toho sekuriťáka!!" aneb Autogramiádu jsem zažila loni, takže vím, o co go :-D.
Nevím, jak rozsáhlou kariéru můžeme od Ivanny Bagové očekávat, ale určitě jí M. David strčí do nějakého muzikálu, vydá jí album a dál už to bude ve hvězdách :-D. Nicméně myslím, že celkem slibná kariéra by se dala čekat od Aničky Veselovské (věřím, že se nevzdá svého stylu a nestane se z ní další laciná popová zpěvačka, kterých vylézá pokaždé z talentových soutěží několik), Miloše Novotného (opakuji, že jeho hlas mě nenadchnul, ale stačí pár chytlavých písniček a široký úsměv na obal CD a holky zblbnou), Markéty Poulíčkové (ta už stejně předtím prý něco dělala profesionálně), Dominiky Šul'ákové (už slyším to "slovenské árenbí" ve stylu Tiny) a možná i od pár dalších lidí, z nichž bych jí nejvíc přála Davidovi Weingärtnerovi (rockové hudby není nikdy dost, jen je otázka, jestli je nějak extra kvalitní nebo je to elektrická uřvanost, kterou se v dnešní době vyplňují volná místa v hitparádách) a Kataríně Demské (jenže myslím, že ta se asi moc neudrží, protože není ničím extra výrazná).

Přesto, že článek je dlouhý jako prase a patlala jsem se s ním tři dni, není v něm zmíněno úplně všechno, co jsem v průběhu soutěže Hlas Československa pochytila. Pokud jste dočetli až sem, jste vážně dobří, protože toto je opravdu jeden z mých nejdelších článků. Chystala jsem se na desetiřádkové krátké shrnutí, ale to se nějak nepovedlo a vznikl z toho tenhle elaborát. Neočekávám vzhledem k délce článku moc komentářů, ale díky za každé přečtení (aspoň pár odstavců :-D). Shrnutí na závěr? Hlas mě nakonec nepohltil, ale ani nezklamal a, jak jste se mohli dočíst v předchozím odstavci, vylezlo z něj nepochybně pár zajímavých lidí (a trapných singlů). Pod tímto článkem později najdete ještě pár vystoupení, která mě zaujala - ale moc jich asi nebude, protože si je nijak extra nepamatuju.
Příští článek bude moje nová básnička o pěti litrech vína v kravíně.
Iris.
Edit 7.6., 22:59 - usínám

Možná, že to zazpívala "mrtvě", ale mně se to líbilo, protože se Katka snažila. Líbí se mi její hlas, je takový příjemný. Hlavně není uječená a to se mi líbí asi nejvíc....

Jedno z mála "soubojových" vystoupení, které jsem si zapamatovala. M. David udělal dobře, že si vybral Davida :-D. A taky se mi líbí ta písnička.

Anička Veselovská se mi líbila už od výběru naslepo!! Nevadí, že to celé nevyhrála, v kariéře může pokračovat, ale těch 100 000 euro by si za svoje výkony nepochybně zasloužila. Klobouk dolů!!
 


Komentáře

1 kristýnka. kristýnka. | 7. června 2012 v 18:35 | Reagovat

úplně dokonale si to napsala Terezko :) všechno jsem si to přečetla :) já a hlas? to bylo trochu složitější ale líbilo se mi to ten přístup a byla jsem hlavně ráda za moderátori a že v porotě seděl můj nejoblíbenější Rytmus :) od prvního dílu jsem fandila Aničce a Jurajovi :) a tak to zůstalo až do posledních chvil - přála jsem vítězství obou ale Juraj vypadl skoro před branami a Anička skončila 2 což mně nas*alo docela mega moc .. Anča mněla prostě vyhrát stoprocentně ale lidi jsou asi hluchí :P prostě budu Anču dál podporovat a Juraje taky ale o Bagovou pochybuju že někdo trkne :P jinak ještě jednou ti řeknu že si to napsala fakt krásně :) a máš to tu hezké za tu dobu co jsem tu nebyla :) fákt krása :)

2 Lousie Jones Lousie Jones | Web | 8. června 2012 v 8:41 | Reagovat

No. Český hlas stál totálně za nic (nebudu vulgární). UK Voice je o něčem jiném, tam ti kouči umí zpívat. Je to o hodně lepší, toť můj názor. Tenhle hlas jsem viděla asi jednou a to tam byla Anička a fandila jsem jí, když jsem se dozvěděla, že nevyhrála tak mě to sakra naštvalo, protože ta co vyhrála, prostě neuměla zpívat, nelíbilo se mi to. Anička byla a pořád je velmi talentovaná, takže věřím, že budu mít dobrou budoucnost a prosadí se.

Haha, děkuju:)
Vua, tak  to musí být zajímavý, mě známky přijdou jako strašnej stereotyp, to bodování musí být zajímavý! :) :D

3 Nikolas Nikolas | Web | 19. června 2012 v 12:51 | Reagovat

[2]: Musím jen souhlasit. Jak má být soutěž kvalitní a "vychovat" dobré zpěváky, když sami koučové nestojí za nic? Dobře, Michal David se pohybuje v showbusinessu už dost dlouho a Pepa Vojtek umí zpívat. Ale Dara a Rytmus jsou otřesní a nechápu, jak můžou v takové soutěži vůbec být.
Jinak prostě nechápu, jak ještě tolik lidí může být tak hloupých, že se chtějí v hlavní vysílací čas na takovou pitomost dívat. Toť můj názor. Viděla jsem to tak dvakrát a ještě ne celé. A jsem ráda, že nepatřím k naší "novácky zblblé" populaci.

4 Alisa Alisa | Web | 19. června 2012 v 13:06 | Reagovat

[3]: Ja si myslím, že Dara a Rytmus sú lepší ako David . Dara spievať vie, len je to piča . A Rtmus je dobrý v tom, čo robí, či nie ?
Ja nechápem všeobecne ľudí, ktorí čumia do televízoru . :D

5 i r i s i r i s | Web | 19. června 2012 v 15:50 | Reagovat

OK, i já jsem člověk, který čumí na televizi, patřím do novácky zblblé populace a jsem tak hloupá, že se chci na takovou pitomost koukat v hlavní vysílací čas!! Je mi dvanáct, panebože, nejsem tak inteligentní, jako vy!! :-D
[3]:
[4]:

6 Alisa Alisa | Web | 19. června 2012 v 17:56 | Reagovat

[5]: Ono to síce nebola výčitka, ale keď sme pri tom, ja som televízor nepozerala ani v dvanástich, ani v piatich, ani teraz . :D Však je to ale každého osobná vec, útočiť nie je nutné .

7 i r i s i r i s | Web | 19. června 2012 v 20:27 | Reagovat

[6]: no jo, všichni nejsou stejní ;-P ale hádat se nebudu, očividně bysme se neshodly, já vyrostla v televizní domácnosti.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama